Prepravný poriadok

IB Rental, s. r. o., Lichardova 2801/1, Žilina 010  01  podľa §4 zákona Národnej rady

Slovenskej republiky č.56/2012 Z. z. o cestnej doprave

vydáva

PREPRAVNÝ PORIADOK CESTNEJ NÁKLADNEJ

DOPRAVY

 

1   Základné ustanovenia

 

1.1 Tento prepravný poriadok obsahuje prepravné podmienky dopravcu potrebné na uzavretie prepravnej zmluvy.

1.2 Dopravcom podľa tohto prepravného poriadku je IB Rental, s. r. o. so sídlom Lichardova 2801/1, 010  01 Žilina, ktorý podniká v cestnej nákladnej doprave na základe koncesnej listiny vydanej obvodným úradom v Žiline č. ZAOO05203000000. Vznik živnostenského oprávnenia zo dňa 17.09.2015. Spoločnosť je zapísaná v OR okresného súdu Žilina.

 

2   Druh prevádzkovanej cestnej dopravy a rozsah poskytovaných dopravných služieb

 

2.1 Dopravca podľa tohto prepravného poriadku vykonáva premiestnenie vecí, nákladov, priemyselných tovarov a iných požadovaných druhov tovarov v tomto rozsahu :

  1. vnútroštátna cestná nákladná doprava

 

2.2       Charakter vykonávanej nákladnej cestnej dopravy :

  1. vozové zásielky
  2. kusové zásielky
  3. dokládky
    • Za vozovú zásielku sa pre účely tohto prepravného poriadku považuje náklad a sprievodné doklady k nákladu prepravovaného jednému odosielateľovi, jednému prijímateľovi, jednou jazdou bez ohľadu na váhu, druh nákladu a počtu miest nakládky a vykládky nákladu.
    • Za dokládku sa považuje zásielka, prepravovaná spoločne s inými zásielkami pre rôznych odosielateľov.
    • Dopravca má právo dokládky ďalších nákladov pre druhých a ďalších prepravcov, pokiaľ mu to dovoľuje ložný priestor a užitočná hmotnosť vozidla. Dopravca má právo rozhodovať o počte, objeme a hmotnosti dokládok. Toto právo nemožno dopravcovi odobrať.
    • Zásielky, na ktoré sa nevzťahujú odseky 2.3-5, sa považujú za kusové.

 

3         Vymedzenie prepravovaných vecí dopravcom

 

3.1 Dopravca vzhľadom na svoju terajšiu technickú základňu prednostne prepravuje vozové zásielky, ale vykonáva tiež prepravu kusových zásielok.

3.2       Druhy prepráv podľa technickej základne, najmä vozového parku:

  1. preprava nákladu na paletách,
  2. preprava iných druhov tovarov na základe objednávok

 

4   Veci vylúčené z prepravy

 

4.1       Z prepravy sú vylúčené:

  1. veci, ktorých preprava je zakázaná všeobecne platnými právnymi predpismi,
  2. predmety, ktoré svojimi rozmermi alebo hmotnosťou vzhľadom na užitočnú hmotnosť, rozmery vozidiel a stav pozemných komunikácií, ktoré majú byť pri preprave použité, sú nevhodné pri preprave vozidlom dopravcu,
  3. veci vysokej resp. ťažko vyčísliteľnej hodnoty (umelecké zbierky, starožitnosti a pod.),
  4. živé zvieratá,
  5. nebezpečný odpad,
  6. tekuté a sypké látky bez obalov, vzhľadom na technickú základňu dopravcu.

 

5   Vymedzenie podmienok potrebných na uzavretie zmluvy o preprave nákladu

 

5.1       Dopravca je povinný:

  1. vykonávať cestnú dopravu podľa prepravného poriadku,
  2. zabezpečiť v rozsahu poskytovaných dopravných a súvisiacich činností ďalšie vybavenie potrebné na prevádzku, údržbu, technickú kontrolu, parkovanie

a garážovanie vozidiel, na starostlivosť o posádku vozidla a o náklad,

  1. byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidiel a činnosťou posádok vozidiel, odosielateľom, príjemcom a tretím osobám

5.2 Ak sú splnené podmienky podľa prepravného poriadku a umožňujú to prepravné podmienky najmä technický stav, obsaditeľnosť alebo vyťažiteľnosť vozidla, spôsobilosť vodiča a nebránia tomuto príčiny, ktoré nemožno odvrátiť, dopravca je povinný vykonať prepravu po potvrdení objednávky prepravy.

 

6   Podmienky pristavovania vozidiel na nakládku a vykládku a rozsah spolupráce odosielateľa a príjemcu vecí s dopravcom

 

6.1 Dopravca ale aj odosielatelia zabezpečia, aby boli zmluvne dohodnuté dopravné harmonogramy v súlade s Nariadením EP a Rady č. 1071/2009 o harmonizácii niektorých právnych predpisov v sociálnej oblasti, ktoré sa týkajú cestnej dopravy. Ide najmä o dodržiavanie doby prevádzky nakladacích miest odosielateľa a vykladacích miest príjemcu, dodržiavanie časov nakládky a vykládky tak, aby vodiči dopravcu mohli dodržiavať režim práce týkajúci sa doby jazdy, prestávok, denných a týždenných odpočinkov.

6.2 Odosielateľ je povinný podať k preprave zásielku v riadnom obale zodpovedajúcom podmienkam v cestnej doprave.

6.3 Odosielateľ je povinný zabaliť riadne zásielku tiež vtedy, ak existuje nebezpečenstvo, že by bez obalu mohla počas prepravy spôsobiť pre svoje vlastnosti škodu osobám alebo na iných zásielkach a na dopravnom prostriedku, prípadne na iných zariadeniach dopravcu. Dopravca neskúma, či zásielka svojou povahou vyžaduje obal, poprípade či použitý obal je primeraný. Odosielateľ zodpovedá za škody, ktoré vznikli chybným alebo nedostatočným obalom počas prepravy na ostatných prepravovaných zásielkach alebo vozidle.

6.4 Odosielateľ je povinný zaistiť, aby obaly zásielky alebo jednotlivých kusov zásielky svojimi rozmermi, konštrukciou a pevnosťou umožňovali použitie paletizačnej a mechanizačnej techniky pri ložných prácach a preprave.

6.5 Odosielateľ je povinný označiť zásielku alebo jej jednotlivé kusy, ak to predpisuje tento prepravný poriadok, alebo je to potrebné pre uľahčenie manipulácie so zásielkou, alebo pre odstránenie nebezpečenstva jej poškodenia prípadne jej zámeny. Pri preprave kusových zásielok je odosielateľ povinný každú zásielku zreteľne a nezmazateľne označiť adresou odosielateľa a príjemcu.

6.6 Ak zásielka je zložená z veľkého počtu kusov, je dopravca povinný zisťovať ich počet, len vtedy ak to bolo s odosielateľom dohodnuté v prepravnej zmluve.

6.7 Hmotnosť zásielky zisťuje odosielateľ a zodpovedá za tento údaj, ktorý sa uvádza v sprievodných dokladoch.

6.8 Odosielateľ v SR si je vedomý, že ak uvedie nesprávnu hmotnosť zásielky bez vedomia vodiča vozidla alebo jeho prevádzkovateľa a pri nakladaní tovaru prekročí najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť vozidla, bude znášať všetky náklady, ktoré môžu vzniknúť v spojení s uvedením nesprávnej informácie.

6.9 Nakládku vo všeobecnosti zabezpečuje odosielateľ a vykládku príjemca zásielky, pokiaľ sa dopravca s odosielateľom nedohodol inak.

6.10 Osádka vozidla dopravcu z hľadiska predpisov o bezpečnosti práce nemôže používať manipulačné zariadenia odosielateľov a príjemcov zásielky.

6.11 Odosielateľ zásielky je povinný poskytnúť presné informácie o zásielke týkajúce sa hmotnosti a rozmerov jednotlivých kusov. Ak má odosielateľ vypracované pokyny pre nakladanie a upevnenie nákladu v cestnej nákladnej doprave je povinný ich dopravcovi v dostatočnom predstihu pred zahájením prepravy poskytnúť v jazyku, ktorému dopravca rozumie.

6.12 Vodič (zástupca dopravcu) je povinný sa pri nakládke zúčastniť a prípadne usmerniť rozloženie nákladu na vozidle, napr. z hľadiska rovnomerného zaťaženia náprav vozidla prepravovaným tovarom a z hľadiska toho, aby pri preprave nebola ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.

6.13 Dopravca, ak prepravuje potraviny a zložky na ich výrobu, je povinný dodržiavať ustanovenia Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004 o hygiene potravín a Zákona NR SR č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších zmien a doplnkov.

 

7   Úprava vzťahu zamestnancov odosielateľa a členov osádky vozidla dopravcu

 

7.1 Vo veciach prepravy zásielok v nákladnej cestnej doprave, dopravca jedná priamo alebo prostredníctvom svojich zástupcov, pracovníkov a iných osôb v rozsahu ich splnomocnenia .

7.2 Pri plnení prepravných úloh zastupuje dopravcu u odosielateľa, prijímateľa, pri styku s ich zamestnancami, vodič vozidla povereného vykonávaním objednanej prepravy.

7.3       Vodič je oprávnený v rozsahu jeho pracovných úloh:

  • dávať pokyny zamestnancom odosielateľa z hľadiska spôsobu zaistenia a uloženia zásielky na vozidlo a z dôvodu bezpečnej prepravy,
  • vykonať prehliadku zásielky, jej obalu, označenia a stavu zabezpečenia,
  • žiadať meranie teploty tovaru, pri tovare s teplotnou podmienkou,
  • podpísať prevzatie a prijatie zásielky na prepravu do sprievodných dokladov v mene dopravcu,
  • jednať s policajnými orgánmi,
  • vylúčiť zásielky z prepravy, pokiaľ táto nevyhovuje podmienkam bezpečnej a spoľahlivej prepravy, avšak vždy po dohovore s dispečingom.

7.4 Zamestnanci a zástupcovia odosielateľa a príjemcu tovaru sú povinní:

  • naložiť, vyložiť zásielku riadne a včas,
  • podpísať a potvrdiť prevzatie a neporušenosť zásielky,
  • pravdivo a presne popísať rozsah a vznik škodovej udalosti , podpísať vodičovi zápis o škodovej udalosti,
  • byť nápomocní pri pohybe vozidla v mieste nakládky a vykládky, vydať vodičovi presné pokyny,
  • byť nápomocní vodičovi pri mimoriadnych udalostiach,
  • zabezpečiť správnosť a úplnosť prepravných listín a osobitných dokladov.

 

8   Spôsob uzavretia a platnosť zmluvy o preprave vecí vo vnútroštátnej cestnej nákladnej doprave

 

8.1 Ak si prepravu u dopravcu objedná podnikateľský subjekt a dôjde k uzavretiu zmluvy o preprave bude sa riadiť ustanoveniami §§ 610 629 o zmluve o preprave vecí podľa zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník.

8.2 Zmluvou o preprave veci sa dopravca zaväzuje odosielateľovi, že prepraví vec (zásielku) z určitého miesta (miesto odoslania) do určitého iného miesta (miesto určenia), a odosielateľ sa zaväzuje zaplatiť mu odplatu (prepravné).

8.3 Dopravca je povinný prepravu vykonať do miesta určenia s odbornou starostlivosťou v dohodnutej lehote, inak bez zbytočného odkladu.

8.4 Ak zmluva určuje, že dopravca vyberie od príjemcu určitú peňažnú hotovosť(zásielka na dobierku), táto bude vložená na účet odosielateľa podľa vopred dohodnutých pravidiel.

8.5 Dopravca môže splniť svoj záväzok pomocou ďalšieho dopravcu a zodpovedá pritom, akoby prepravu uskutočňoval sám.

 

9   Povinnosti objednávateľa prepravy

 

9.1 Objednávateľ prepravy najčastejšie odosielateľ je povinný poskytnúť dopravcovi správne údaje o obsahu zásielky a jeho povahe a zodpovedá za škodu spôsobenú dopravcovi porušením tejto povinnosti.

9.2 Odosielateľ je povinný prepravu u dopravcu si objednať. Postačuje aj forma objednávky e mailom, faxom prípadne telefonicky, ak bude následne vystavená písomná forma objednávky pokiaľ sa dopravca s odosielateľom nedohodnú inak.

9.3 Objednávku prepravy je možno vystaviť na jednu prepravu alebo určitý počet prepráv. Ak sa prepravy budú opakovať a preprava bude trvať dlhšie obdobie, je vhodnejšie medzi dopravcom a objednávateľom prepravy uzatvoriť rámcovú prepravnú zmluvu.

9.4 Objednávka prepravy musí obsahovať údaje potrebné na realizáciu prepravy a vystavenie faktúry podľa platnej legislatívy. Pre správne uzavretie prepravnej zmluvy musí objednávka alebo návrh prepravnej zmluvy obsahovať nasledovné údaje:

  1. obchodné meno objednávateľa prepravy, adresu, IČO, IČ DPH, bankové spojenie, IBAN CODE, SWIFT CODE, e mail, číslo telefónu a podľa potreby aj iné kontaktné údaje,
  2. informácie o zásielke (druh, hmotnosť tovaru ,počet kartónov, rozmery, požiadavky na upevnenie a pod.),
  3. miesto odoslania a miesto určenia zásielky (presnú adresu),
  4. ak je požadovaný tak aj čas nakládky a čas vykládky,
  5. dohodnutú odplatu za vykonanie prepravy (cenu za prepravu),
  6. splatnosť faktúry.
    • Ak sú na vykonávanie prepravy potrebné osobitné listiny, je odosielateľ povinný odovzdať ich dopravcovi najneskôr pri odovzdaní zásielky na prepravu. Odosielateľ zodpovedá za škodu spôsobenú dopravcovi ich neodovzdaním alebo ich nesprávnosťou.
    • Dopravca je povinný na požiadanie odosielateľa prevzatie zásielky písomne potvrdiť.
    • Prepravná zmluva vzniká medzi objednávateľom (odosielateľom) a dopravcom :
  7. prijatím objednávky,
  8. ak ide o prepravu, ktorú nie je potrebné objednávať tak započatím prepravy,
  9. prevzatím zásielky k preprave.
    • Pri prijatí objednávky prepravy alebo uzavretí prepravnej zmluvy, môže dopravca požadovať od objednávateľa prepravy zloženie zálohy až do výšky 100 % z dohodnutej ceny resp. predbežnej ceny za prepravu. Dopravca je povinný prijatie zálohy náležite potvrdiť a vystaviť požadované daňové doklady (napr. zálohovú faktúru).
    • Dopravcovi vzniká nárok na prepravné po vykonaní prepravy do miesta určenia, ak zmluva neurčuje za rozhodnú inú cenu.

 

10 Zodpovednosť dopravcu za škodu na zásielke a za nedodržanie podmienok prepravy

 

10.1 Dopravca zodpovedá za škodu na zásielke, ktorá vznikla po jej prevzatí až do jej vydania príjemcovi.

10.2 Za škodu na zásielke však dopravca nezodpovedá, ak preukáže, že bola spôsobená:

  1. odosielateľom, príjemcom alebo vlastníkom zásielky,
  2. okolnosťou, ktorú dopravca nemohol odvrátiť; ide tu o prípady vyššej moci napríklad poškodenie nákladu pri záplavách, zemetrasení, požiari, pádu lavíny a pod.
    • Pri strate alebo zničení zásielky je dopravca povinný nahradiť cenu, ktorú zásielka mala v čase, keď bola odovzdaná dopravcovi.
    • Dopravca je povinný urýchlene podať odosielateľovi správu o strate, alebo škode na zásielke vzniknutej do jej odovzdania príjemcovi.

 

 

11 Podmienky zmeny prepravnej zmluvy a odstúpenia od zmluvy

 

11.1 Až do vydania zásielky môže odosielateľ požadovať, aby doprava bola prerušená a zásielka mu bola vrátená, alebo aby s ňou bolo naložené inak po dohode s dopravcom a odosielateľ je povinný uhradiť účelne vynaložené náklady s týmto spojené.

11.2 Prepravné a ostatné náklady spojené s realizáciou zmeny prepravnej zmluvy podľa ods. 11.1 hradí odosielateľ. Ak po dojednaní prepravnej zmluvy zanikne potreba prepravy, je odosielateľ povinný oznámiť to bez meškania dopravcovi.

11.3 Ak bola preprava odvolaná až po výjazde vozidla na dojednané miesto nakládky, alebo vozidlo už bolo na takéto miesto pristavené a k podaniu zásielky k preprave nedošlo z príčiny na strane odosielateľa, prislúcha dopravcovi náhrada za vynaložené náklady s tým spojené.  11.4 Ak dopravca nemôže vykonať dohodnutú prepravu alebo ju nemôže vykonať za dohodnutých podmienok alebo podmienok stanovených týmto prepravným poriadkom, je povinný to bez meškania oznámiť odosielateľovi. Ak nevyhovujú odosielateľovi nové podmienky navrhnuté dopravcom, je oprávnený od prepravnej zmluvy odstúpiť .

11.5 Ak nie je možno podľa predchádzajúcich ustanovení zásielku vydať príjemcovi ani vrátiť odosielateľovi, obstará dopravca jej uloženie; o uložení zásielky dopravca bez meškania vyrozumie odosielateľa. Náklady spojené so skladovaním hradí odosielateľ.

 

12       Prepravné listiny v nákladnej cestnej doprave

 

12.1 Prepravná listina ako prepravný doklad sprevádza zásielku až do jej vydania, prípadne likvidácie. Prepravnú listinu je povinný riadne vyplnenú odovzdať dopravcovi odosielateľ.

12.2 Prepravná listina sa odovzdáva dopravcovi, ak nebolo dohodnuté inak spolu so zásielkou.

12.3 Prepravná listina musí obsahovať najmenej tieto údaje:

  1. názov (meno) odosielateľa a príjemcu,
  2. presné pomenovanie obsahu zásielky,
  3. počet kusov, paliet,
  4. celkovú hmotnosť zásielky,
  5. miesto nakládky a miesto vykládky,
  6. dátum a potvrdenie prevzatia zásielky dopravcom a príjemcom.

12.4 Prepravnou listinou vo vnútroštátnej cestnej nákladnej doprave je:

  1. prepravný list vyplnený a odovzdaný odosielateľom,
  2. dodací list, pokiaľ vyhovuje uvedeným podmienkam.
    • Prepravnou listinou v medzinárodnej cestnej nákladnej doprave je medzinárodný nákladný list CMR.
    • Ak sa nakladá alebo vykladá zásielka na viacerých miestach, je odosielateľ povinný odovzdať pre každú časť zásielky samostatnú prepravnú listinu.
    • Dopravca a prepravcovia (odosielateľ a príjemca) zodpovedajú za správnosť a úplnosť údajov, ktoré zapisujú do prepravnej listiny.

 

 

13 Postup osádky nákladného auta v prípade dopravnej nehody, požiaru, poškodenia nákladu alebo inej mimoriadnej udalosti počas prepravy

 

13.1 Mimoriadnymi udalosťami počas prepravy zásielok sú :

  • dopravné nehody vozidla,
  • požiar vozidla,
  • poškodenie alebo zničenie zásielky,

Ø odcudzenie vozidla so zásielkou.

 

13.2 Členovia osádky vozidla sú v prípade dopravnej nehody alebo požiaru vozidla a zásielky, úrazu alebo náhleho ochorenia členov osádky, alebo pri mimoriadnej udalosti počas prepravy, pri ktorej sú ohrozené životy alebo zdravie osádky, nebezpečenstvo poškodenia alebo zničenia zásielky alebo jej odcudzenia, povinní :

  • poskytnúť podľa svojich schopností a možností potrebnú prvú pomoc a bezodkladne privolať odbornú zdravotnícku pomoc a urobiť opatrenia na záchranu osôb,
  • urobiť vhodné opatrenia, aby mimoriadnou udalosťou nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky, vozidla a zásielky,
  • urobiť potrebné opatrenie na záchranu majetku dopravcu a prepravcu, privolať hasičský a záchranný zbor. Pri škode na tovare podliehajúcemu spotrebnej dani a iným clám, privolať aj colnú službu,
  • zabezpečiť spísanie zápisnice s osobou, ktorá nehodu zapríčinila,
  • bez meškania oznámiť mimoriadnu udalosť dopravcovi, polícií, ak v súvislosti s mimoriadnou udalosťou bol spáchaný trestný čin alebo priestupok,
  • pri poškodení, zničení nebezpečného tovaru rešpektovať bezpečnostné pokyny, ktoré sú súčasťou sprievodných listín.
    • Dopravca bezodkladne zabezpečí náhradné vozidlo.
    • Dopravca informuje o mimoriadnej udalosti bez meškania objednávateľa.

 

14 Zverejnenie prepravného poriadku a jeho platnosť

 

14.1 Podľa zákona NR SR č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave dopravca zverejnil tento prepravný poriadok na svojom webovom sídle (www.ibrental.sk) a je k dispozícií aj v sídle dopravcu.

14.2 Podľa zákona NR SR č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave zverejnený prepravný poriadok je súčasťou návrhu dopravcu na uzavretie zmluvy o preprave a po jej uzatvorení je jej obsah súčasťou zmluvných práv a povinností účastníkov zmluvy.

14.3 Objednávateľ prepravy (odosielateľ) je pred podpísaním zmluvy o preprave tovaru povinný sa s týmto prepravným poriadkom oboznámiť.

 

15       Zmeny v prepravnom poriadku cestnej nákladnej dopravy

 

15.1 Všetky zmeny a doplnky prepravného poriadku sú platné dňom ich zverejnenia a sprístupnenia na webovom sídle dopravcu.

15.2 Ak bude prepravný poriadok podstatne zmenený, alebo podstatne doplnený, dopravca zabezpečí jeho zverejnenie a sprístupnenie v úplnom znení.